JAKÉ ZMĚNY A MOŽNOSTI PŘINÁŠEJÍ LAB-GROWN DIAMANTY? A CO VEDLO KE VZNIKU ZNAČKY GJ&EFD

01.01.2024

   O Lab-grown diamantech se můžete dočíst spousty informací na internetu a také v našem blogu, kde jsou shrnuté základní informace a historie o nich. Samozřejmostí je také možnost nás přímo kontaktovat, kde jsme schopni se Vám věnovat a reagovat na Vaše dotazy přímo nebo si s námi můžete domluvit schůzku a podívat se na diamanty EF Diamonds nebo šperky Grown Jewelry osobně.

   V tomto článku bych se s Vámi podělil o osobní zkušenost související za vznikem značky GJ&EFD díky lab-grown diamantům a třeba zde zodpovím i některé z dotazů nebo komentářů, které jsem během působení značky GJ&EFD osobně zaznamenal.

Začnu tedy popořadě a povím Vám proč.

   K datu tohoto článku se podíváme na dobu necelých deset let zpět, kdy jsem se ve zkratce řečeno dostal do situace, kdy přišlo na výběr prstenu pro zásnuby s moji nynější ženou. O diamantech jsem věděl jen informace základního školáka a to byla jejich tvrdost a velká cena. Na internetu jsem se něco málo dočetl (informací nebylo tolik jako dnes), navštívil některé klenotnictví a nakonec i objednal prsten v e-shopu.

   V té době byly ještě lab-grown diamanty v pozadí, ale rozhodně už byly přítomny na trhu a děly se praktiky, které nakonec vedly i k tomu, že se oficiálně dostaly na trh jako přímá konkurence těžených diamantů a GIA je oficiálně roku 2018 uznala jako pravé diamanty a zavedla se totožná pravidla pro jejich určování kvality a certifikace.

   Nyní zpět k výběru prstenu. I dříve byla nabídla poměrně velká ovšem ceny značně vysoké i za malé diamanty v průměrné kvalitě. Vybral jsem tedy prsten s diamanty o celkové váze cca 0,35ct (kvalitu mohu odhadnou G-H, VS, VG, jelikož plnohodnotný certifikát IGI nebo GIA k dispozici nebyl), zlata 14K 585/1000 o celkové váze šperku 1,95g, který se pohyboval kolem 35 tisíc korun. Tehdy jsem měl pocit, že jsem koupil dobře a byl spokojen. Dnes už se na tuto situaci a zkušenost mohu podívat s nadhledem a zkušenostmi, které se k lidem běžně nedostanou.

    Když se psal rok 2019 a poprvé jsem se v USA setkal s lab-grown diamantem nevěnoval jsem tomu příliš velkou pozornost. O rok později jsem se opět náhodou setkal s tímto diamantem, když jsem se poohlížel po investiční příležitosti a po zkoumání trhu s diamanty mě poněkud překvapilo, že evropský trh se tomuto světovému fenoménu nijak zvláště nevěnuje a na tuzemském trhnu je jen pár společností zabývající se lab-grown diamanty. Proč tomu tak je i když velké evropské společnosti investovaly stovky milionů do těchto diamantů může být několik a nechci se zde pouštět do spekulací, které by se daly rozvíjet na celovečerní film a nejsou předmětem tohoto článku. Když shrneme lab-grown diamanty, tak na západě i východě se staly neuvěřitelně populární a jejich převaha na trhu v roce 2023 byla přes 70% poptávky ve šperkařství. (Samozřejmě lab-grown diamanty nemůžete brát jako investiční diamant a otázkou je zda i ty těžené jsou v této pozici na trhu vhodným instrumentem pro investování).

   Tento nedostatek informovanosti pro veřejnost o možnostech mít relativně levný šperk s velkými diamanty mě vedl k tomu navázat spolupráci s růstovým centrem diamantů a podpořit tak trh s lab-grown diamanty v Evropě. Vznikla tak značka EF Diamonds. Později i růstové centrum diamantů rozšířilo svoji působnost od vytvoření diamantu pomocí vysokých tlaků a teplot, broušení diamantů a jejich konečné usazení do šperků z drahých kovů a také otevření showroomů v Asii a USA nás vedlo k dalšímu kroku vytvořit značku šperků Grown Jewelry a sjednocením těchto dvou značek vzniklo konečné označení GJ&EFD (Grown Jewelry & EF Diamonds).

Jaké jsou možnosti dnes.

   Jaká je situace dnes? Pojďme se na to podívat z dnešního pohledu. Moderní technologie napomohly rozšířit diamantové šperky do běžného a každodenního nošení a do budoucna se také mluví o tom, že diamanty mohou být i dobrým využitím v elektronice a technice. Už to není jen o zásnubách a jednom vzácném šperku. Dnes si můžete koupit diamanty běžně jako zirkony v náušnicích, přívěšcích, náramcích i prstenech. Další unikátností a inovací jsou nové tvary diamantů a vyobrazení například zvířat nebo předmětů, které mohou zdobit Váš šperk. Do budoucna můžeme očekávat i diamantové sochy, příslušenství nebo nábytek. Samozřejmě stále to jsou diamanty, nejtvrdší minerál, který má určitou hodnotu. Není to už však ve stovkách tisících korun, ale desítkách tisíc a to už otvírá cestu pro mnohem širší veřejnost a to byl hlavní důvod vzniku značky GJ&EFD, aby jste měli možnost a dostupnost, která tu dříve nebyla. Proto jsem také v minulém roce sjednal, jak morální, tak zaslouženou nápravu a odměnil svojí ženu "vylepšenou" variantou prstenu GJ&EFD. 

(Na obrázku můžete vidět původní koupený prsten za přibližně 35 tisíc korun (zlato 585/1000, diamanty celkem cca 0,35ct, váha prstenu cca 1,95g) a nový prsten GJ&EFD (platina 950/1000, diamant 1.00ct diamantem D, VS, 3xEX s IGI certifikátem + 0,08ct boční diamanty, váha prstenu cca 3,95g). Porovnat můžete sami. A cena "vylepšené" varianty? cca 41 tisíc korun.

Pokud jste dočetli až sem, tak děkuji za pozornost a doufám, že byl článek alespoň v některém ohledu přínosem a přeji diamantové úspěchy v novém roce.

autor: CEO GJ&EFD